Forum Pagale.dbv.pl Strona Główna Pagale.dbv.pl
Forum
 
 » FAQ   » Szukaj   » Użytkownicy   » Grupy  » Galerie   » Rejestracja 
 » Profil   » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   » Zaloguj 

Tybet się topi

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pagale.dbv.pl Strona Główna -> Kosz / TYBET
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mocarna
Moderator
Moderator



Dołączył: 31 Sie 2006
Posty: 1318
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pon 11:19, 05 Mar 2007    Temat postu: Tybet się topi

Rafael Poch/02.03.2007 11:50

Tybet się topi

Miliony Chińczyków mogą już niedługo zostać pozbawione wody pitnej z powodu topnienia lodowców tybetańskich
To nie jedyny skutek globalnego ocieplenia w Chinach. Wzrost temperatur może w drugiej połowie XXI w. obniżyć o ponad 1/3 plony ryżu, pszenicy i kukurydzy. Mimo to władze w Pekinie nie dbają o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.


Eksperci uważają topnienie lodowców za jeden z najpoważniejszych problemów wywołanych zmianami klimatycznymi w Chinach. Możliwe, że z tego powodu wyleją rzeki zasilane przez śniegi z wielkiego płaskowyżu tybetańskiego.

W tym roku w Pekinie nie ma zimy. Ubiegły rok był najcieplejszy w Chinach od 1951 roku. 4 lutego gazety zamieściły na pierwszych stronach wiadomość o zanotowaniu w stolicy najwyższej od 167 lat temperatury: 16 stopni. Taką samą informację podano w tym miesiącu w wielu innych miastach. W Szanghaju średnia temperatura roczna wyniosła 18,2 stopnia i była najwyższa od rozpoczęcia pomiarów w 1873 roku. Podobne zjawiska zachodzą także w sąsiedztwie Chin – w Tokio okres bezśnieżny jest już najdłuższy w historii.

– To bez wątpienia wiąże się z globalnym ociepleniem – mówi dyrektor chińskich służb meteorologicznych, Qin Dahe. Jego zastępca, Zheng Guoguang dodaje, że Chiny należą do państw najbardziej dotkniętych katastrofami wywołanymi warunkami meteorologicznymi, a roczne straty z tego tytułu wynoszą 2-5 procent produktu krajowego brutto. Zdaniem ekspertów topnienie lodowców tybetańskich jest jednym z głównych skutków zmian klimatycznych, z którymi ten kraj będą musiał się zmierzyć. Aż 23 procent mieszkańców kraju jest zależnych od wody pochodzącej z tych lodowców, a te kurczą się w alarmującym tempie.

[link widoczny dla zalogowanych]
Tybet, Himalaje i Mount Everest, fot. JPL/NASA

Chiny stracą do połowy stulecia dwie trzecie swych lodowców. Z badań Centrum Obserwacji Geofizycznych oraz Pomiarów Ziemi i Zasobów Naturalnych wynika, że odbije się to bezpośrednio na populacji liczącej 300 milionów ludzi. Uwaga naukowców koncentruje się przede wszystkim na płaskowyżu Qinghai (Tybecie). Przy średniej wysokości czterech tysięcy metrów nad poziomem morza rozciąga się on na powierzchni 2,5 miliona kilometrów kwadratowych, co oznacza obszar pięciokrotnie większy od Półwyspu Iberyjskiego. Tutaj leży połowa chińskich lodowców. To właśnie z płaskowyżu Qinghai biorą początek największe rzeki Chin: Jangcy i Rzeka Żółta, a także niektóre rzeki Azji, jak Mekong i Brahmaputra.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat lodowce te kurczyły się średnio o 131,4 kilometrów kwadratowych rocznie. W raporcie ze wspomnianych badań wskazano, że przy zachowaniu tego tempa chińskie lodowce zmniejszą się do 2050 roku o jedną trzecią w stosunku do swoich obecnych rozmiarów. – Topnienie lodowców przyniesie częstsze susze, przyspieszy procesy pustynnienia i zwiększy liczbę burz piaskowych – przewiduje Dong Guangrong, specjalista z Akademii Nauk.

Północno-wschodniej części Indii grożą z kolei powodzie, o czym pisał ostatnio "Times of India". Płynące przez ten region rzeki, zasilane śniegiem z wielkiego płaskowyżu – między innymi Brahmaputra – wystąpią z brzegów na skutek szybkiego topnienia Himalajów. – Konsekwencją wzrostu temperatury będą nadmierne powodzie oraz lawiny w tych górach – mówi Dulal C. Goswami, specjalista od środowiska naturalnego Brahmaputry.

W 2006 roku w prowincji Syczuan zanotowano najostrzejszą suszę od pół wieku, a nadbrzeżną prowincję Zhejiang nawiedził w sierpniu najpotężniejszy w ciągu ostatniego stulecia tajfun. Te klęski żywiołowe doprowadziły do ewakuowania od stycznia do września przeszło trzynastu milionów ludzi, spowodowały śmierć 2 700 osób i straty wysokości 21 miliardów euro. Jeszcze bardziej niepokoi fakt, że może się to odbić na bezpieczeństwie żywnościowym kraju, gdzie równowaga między liczbą ludności a wysokością produkcji rolnej jest nader delikatna. W raporcie oszacowano, że wzrost temperatur może w drugiej połowie stulecia obniżyć o 37 procent plony ryżu, pszenicy i kukurydzy.

Chiny są drugim krajem świata pod względem emisji gazów wywołujących efekt cieplarniany i wkrótce zepchną z pierwszego miejsca Stany Zjednoczone. Nie ma jednak w tym kraju norm i porozumień dotyczących ograniczenia ich emisji.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pagale.dbv.pl Strona Główna -> Kosz / TYBET Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
subMildev free theme by spleen & Programosy
Regulamin